1 грудня, в обласному театрі ім. Магара з нагоди 150-річного ювілею товариства «Просвіта» відбувся урочистий захід. З привітальним словом до просвітян звернулись представники обласної влади, у виконанні співаків в залі лунали традиційні українські пісні, а також учасники урочистостей змогли переглянути театральну постанову.

Цього року 150-річчя Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка відзначають на державному рівні. Відповідну постанову в 2017 році підписав Президент України Петро Порошенко. В Запоріжжі ювілей товариства відзначили в обласному театрі ім. Магара. Перед присутніми виступив Голова Запорізького обласного осередку ВУТ «Просвіта», народний депутат України Ігор Артюшенко. Саме він став ініціатором та розробником Проекту щодо відзначення 150-річчя «Просвіти» на державному рівні. Парламентар привітав всіх присутніх, а також означив ті досягнення організації, які були зроблені протягом 150 років її існування, підкресливши, що зараз ці цілі та завдання стали пріоритетними у процесі державотворення.

«Просвіта» є найбільш знаковою організацією, яка пройшла через півтора століття власного існування, несучи в собі українську самоідентифікацію, мову, цінності, правдиву історію.

Я хочу подякувати тим просвітянам, які є ветеранами руху, і які ще в 1991 році першими піднімали синьо-жовтий стяг у Запоріжжі, вписавши свої імена в українську історію.

На моє переконання, за останні 4 роки Ваш громадський активізм та наші спільні цілі фактично увійшли в саме українське державотворення. За останні 4 роки щодо популяризації української мови, українського кіно, радіо та книговидавництва зроблено більше, ніж за всі 20 років Незалежності», – зауважив Голова Запорізької територіальної організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Ігор Артюшенко.

Народний депутат України також зазначив, що за останні три роки чинна українська влада, незважаючи на шквал критики, змогла зробити вагомий внесок у продукування та розвиток української пісні, літератури та кінематографа.

«Коли ми три роки тому, як законотворці, починали роботу щодо введення квот на радіо, української пісні було лише 4,5%. Пройшло 3 роки, і сьогодні в ефірі частка україномовних пісень сягає 54%.

Нам казали, що українських крижок та авторів просто нема. Але це брехня, бо сьогодні 78% виданих книг – це україномовні книги.

Завдяки державній політиці та державній підтримці за 2018 рік вийшло до 70 українських фільмів. Це більше, ніж за 20 років існування Незалежної України. І це не просто кількість, але і якість. Українські фільми отримують касові збори, міжнародні нагороди» – зазначив Ігор Артюшенко.

Політик окреслив основні три стовпи, на яких будується Українська держава та які несли у своїх думках, серцях та своїй роботі тисячі просвітян.

«Коли ми говоримо про засадничі речі формування державності, ми маємо говорити про ті стовпи, на яких вона будується. По-перше – це українська мова та культура, яка отримала неабияку популяризацію на державному рівні за останні роки.

Другий, звичайно, – це наші Збройні сили, які особливо значимі в умовах зовнішньої агресії. І ми змінили їх і по суті, і по формі, і по змісту.

Якщо б ми прийняли такі рішення ще у 1990 році, якби на те була політична спроможність, то, я переконаний, не було жодної окупації сьогодні з боку Російської Федерації.

На жаль, ми виправляємо помилки. На жаль, лише через збройну агресію більшість українських громадян зрозуміли, що без плекання українських цінностей, української єдності, української Незалежності, ми не відстоїмо українську державність.

Є ще один виклик – це створення Української Церкви. Не секрет, що фактично РПЦ в Україні роками насаджувала антиукраїнські ідеї. І в питанні протидії пропаганді українська влада робить більше, ніж ми могли уявити. І ми, просвітяни, вимагали та вимагаємо створення Української Православної Помісної Церкви, бо це теж питання Української Незалежності», – підкреслив народний депутат.

На завершення парламентар подякував всім членам «Просвіти» за їх активну проукраїнську позицію та закликав до єдності, за умов якої Україна може переломити хід історії та вистояти в умовах агресії ворога з Москви.

«Завершуючи свій виступ, хочу сказати: московська імперія, російський агресор точно просто так не зупиниться і не піде з української землі. Ворог буде робити все, що завгодно, і це доведено останніми роками, якщо не останніми століттями

Єдине, що ми можемо протиставити – це нашу єдність, нашу віру, мову, історію та армію. Я переконаний, що нам це вдасться. Я вірю, що Україна є і буде українською, Незалежною державою. Тому я дякую просвітянам, всім однодумцям, які протягом цих років боролися за Україну і борються зараз. 

Зі Святом, Вас! Слава Україні!», – резюмував Ігор Артюшенко.

Також в рамках урочистостей на сцені пролунали привітання від імені Президента України Петра Порошенка, а відзнаками від Голови держави видатних просвітян Запорізького краю нагородив заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації, голова фракції «БПП «Солідарність» у Запорізькій обласній раді Едуард Гугнін.

Також активні діячі ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка отримали відзнаки, грамоти та медалі з рук Голови Запорізької обласної ради, обраного від партії «БПП «Солідарність» Григорія Самардака та директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА Владислава Мороки.

Всі виступаючі на сцені зазначали, що Просвіта стала справжньою основою, на якій будувалась українська державність, а також відзначали по-справжньому вагомий та в чомусь вирішальний внесок організації та кожного її члена у повернення, розбудову та становлення Незалежності нашої держави.

Після офіційної частини заходу, на учасників святкування ювілею організації очікувала театральна постанова «Вість благая Кобзаря».